Radar pociągów i jak z niego korzystać?

radar pociągów

Opóźnienia pociągów – temat doskonale znany, które wiele osób praktycznie przerabia każdego dnia. W szczególności, jeżeli ktoś dojeżdża pociągiem do pracy lub do szkoły. Na to, że pociąg przyjedzie wcześniej, nie ma raczej co liczyć. Aczkolwiek, niekiedy można się miło zaskoczyć. Powracając do tematu – czy istnieje opcja na to, aby na bieżąco monitorować to, gdzie znajduje się pociąg, aby mieć świadomość tego, kiedy pojawi się on na wybranej stacji? Tak. Odpowiedzią może stać się radar pociągów.

Radar pociągów czym jest?

Jest to tak naprawdę mapa pociągów online, która pozwala na to, aby monitorować, gdzie w danym momencie znajduje się wybrany pociąg. Dzięki temu, że dostęp do internetu stał się taki powszechny, wystarczy z niego skorzystać, aby mieć pogląd na daną sytuację. Dzięki temu w razie potrzeby, będzie można powiadomić pracodawcę o ewentualnym spóźnieniu lub też mama zadzwoni do szkoły, że jej dzieci spóźni się na lekcję. Warto dodać, że przy okazji samemu można sprawdzić na bieżąco, czy dziecko mówi prawdę o tym pociągu, czy też po prostu za późno wyszło z domu na pociąg do szkoły.

Radar jest bardzo łatwy w obsłudze i ułatwia lokalizację pociągów. Jest to możliwe dzięki temu, że każdy z nich został wyposażony w KD, który ułatwia ich namierzenie. Oprócz tego, że można dowiedzieć się, gdzie aktualnie znajduje się dany pociąg, to można również zobaczyć jaka jest charakterystyka. Nowość obecnych czasów, która dla wielu pasażerów stała się ogromnym ułatwieniem. Tym bardziej że dzięki temu łatwiej zaplanować ewentualne przesiadki, jeżeli będzie taka potrzeba.

Jak korzystać z radarów pociągów?

Jest to bardzo łatwe i każda z osób będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Na stronie radaru-mapy należy wpisać stację, która interesuje daną osobę, np. Poznań Główny. Jeżeli ktoś nie z dokładnej nazwy danej stacji, to może ją wybrać z długiej listy, która również udostępniana jest na stronie.

Po potwierdzeniu, na stronie głównej wyświetlą się odpowiednie komunikaty o pociągach, jakie aktualnie znajdują się na danej stacji oraz tych, jakie do niej się zbliżają. Można łatwo namierzyć konkretny pociąg, który zbliża się do danej stacji lub już z niej odjechał i zmierza dalej, w wyznaczonym kierunku. Pasażerowie mają również okazję do tego, aby dowiedzieć się, do jakich stacji on zmierza i o jakim czasie do nich dotrze. Bez trudu, dzięki radarowi będzie można także poznać aktualnie obowiązujący rozkład jazdy, a także poznać ruch pociągów na żywo. Jeżeli ktoś coś zgubił podczas podróżowania pociągiem, będzie miał okazję do tego, aby odwiedzić Biuro Rzeczy Znalezionych.

Należy pamiętać o tym, że wybrany pociąg należy monitorować na godzinę lub dwie przed odjazdem z wybranej stacji. Sytuacja na mapie zmienia się na bieżąco i jest ona w stanie uchwycić także ewentualne wypadki, jakie mogą zdarzyć się w najmniej spodziewanej chwili. Warto więc sprawdzać, jak przedstawia się sytuacja, aby żadna nie umknęła uwagi – w szczególności, jeżeli chodzi o duże opóźnienia.

Radar PKP oraz towarowych

Jest dostępny dla wszystkich. Tą całą grupę osób ucieszy na pewno ten fakt, że ma się do czynienia z darmowym narzędziem. Wystarczy wejść na wybraną stronę i już można namierzać dany pociąg. Trzeba pogodzić się z tym, że z opóźnieniami pociągów zawsze będzie miało się do czynienia. W szczególności, jeżeli chodzi o warunki, jakie niezależne są od człowieka. Przykładem mogą być warunki pogodowe. Opady deszczu, śniegu, silny wiatr to tylko przykład, który można wymienić, jeżeli chodzi o elektryczność dostarczaną do pociągu.

Uszkodzenie zwrotnicy, awaria sygnalizacji czy usterki w lokomotywie – czy takie rzeczy można przewidzieć? Oczywiście, że nie. Można jednak na bieżąco sprawdzać sytuację, z jaką ma się do czynienia na torach. Nie tylko mowa tu o pasażerach, ale nawet osobach, jakie odpowiedzialne są za pociąg. Dzięki temu i one będą świadome tego, co dzieje się na torach i czy należy informować pasażerów o opóźnieniach, jakie często zdarzają się na trasie.