Pociąg – dla dzieci to fenomenalna maszyna, która w ich oczach porusza się z ekspresową prędkością po torach. Dorośli przyzwyczaili się już do ich widoku, biorąc je za normę, która w wielu przypadkach ułatwia podróżowanie pomiędzy poszczególnymi punktami. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach przewoźnicy regulują to, ile lat może mieć dziecko, jakie samodzielnie podróżuje pociągiem. Warto bliżej zapoznać się z tym tematem.
Odpowiadamy od ilu lat można jeździć pociągiem?
Właściwie nie ma jakichś ograniczeń, które mówiłyby o tym, ile może mieć dziecko lat, jakie po raz pierwszy wsiada do pociągu. Rodzice mają pełne prawo do tego, aby podróżować z pociągiem nawet z noworodkiem. Co więcej, w przypadku takich maluszków, mama i tata mogą liczyć na pewne udogodnienia, aby podróż nie okazała się dla nich wielkim utrapieniem. Organizowane są bowiem specjalne przedziały, gdzie maluszek wraz z rodzicami może odbyć całą podróż w spokoju. Warto jednak zadać pytanie odnośnie tego, ile lat może mieć dziecko, które samodzielnie będzie podróżować pociągiem. Rodzice mają niekiedy ogromny dylemat do rozwiązania, ponieważ nie są w stanie towarzyszyć podczas podróży swoim dzieciom.
Podróż samego nastolatka pociągiem
Zanim zostanie udzielone wyjaśnienie, warto przytoczyć dwa zapisy prawne, jakie można znaleźć w aktualnie obowiązującym Kodeksie Wykroczeń. Jeden z nich to artykuł 106, gdzie można znaleźć zapis odnośnie tego, że „pozostawienie dziecka do 7. roku życia bez opieki i narażenie go tym samym na niebezpieczeństwo podlega karze grzywny lub nagany”. Artykuł 210 z kolei informuje o tym, że „porzucenie małoletniego do 15. roku życia podlega karze”. Czy ma to związek z podróżowaniem pociągiem?
Poniekąd. Może się bowiem okazać, że dziewięcioletnie dziecko samotnie podróżujące pociągiem, pomimo swojej ogromnej wiedzy, rezolutności i roztropności, zostanie zatrzymane przez konduktora, który stwierdzi, że dziecko zostało narażone na niebezpieczeństwo. W szczególności, jeżeli mowa o maluchu, który podróżuje na dalekiej trasie. Czasem bywa jednak tak, że dziesięciolatki podróżują pociągiem jeden lub dwa przystanki do sąsiedniej miejscowości, aby móc szybko dotrzeć do szkoły. Po co ma ono jeździć komunikacją miejską, skoro pociągiem można dojechać często dwa lub nawet trzy razy szybciej.
Tym bardziej że żaden z przewoźników w pociągach nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o taką formę podróżowania. Na pewno należy podejść do tego tematu rozsądnie. Piętnastolatek, który będzie podróżował z plecakiem pociągiem na pewno nie zostanie potraktowany jako osobę porzuconą. W szczególności, że ma się do czynienia z dzieckiem, jakie w razie potrzeby będzie w stanie zasygnalizować, iż dzieje się coś złego.
Jak przygotować dziecko do podróży pociągiem?
Pytanie, które w głównej mierze odnosi się do tych pociech, jakie samodzielnie podróżują na długich trasach. Samodzielna podróż nie jest takim wyzwaniem. Warto jednak wyposażyć młodego człowieka w kilka podstawowych rzeczy.
Mowa tu mianowicie o bilecie, który zostanie wcześniej wykupiony; legitymacji, która daje prawo do zniżki; smartfonie z naładowaną baterią, gdzie na pewno zostaną zapisane namiary do rodziców; naładowanego powerbanka, gdyby okazało się, że telefon trzeba będzie podładować. Można dać jak najbardziej ładowarkę do smartfona, ale nie w każdym pociągu istnieje możliwość ładowania w sposób tradycyjny.
W przypadku naprawdę długich podróży na pewno należy wyposażyć swoje dziecko w prowiant. Butelka wody, jakieś kanapki czy też inna forma pożywienia są koniecznością. Niektórzy liczą na to, że ich dziecko będzie mogło iść coś zjeść do wagonu restauracyjnego, ale nie zawsze jest on obecny. Lepiej nie skazywać dziecko na podróż „na głodnego”, jeżeli tylko można podstawowe przekąski kupić wcześniej.
Nie można też zapomnieć o tym, aby przestrzec dziecko przed tym, aby w pociągu nie rozmawiało z obcymi. Warto swoją pociechę jeszcze na peronie osobiście przekazać w ręce konduktora, aby ten miał na nią oko w czasie jazdy.