Kursy na konduktora. Jak zostać konduktorem?

kurs na konduktora

Dzieci z wielkimi oczyma obserwują to, z jaką prędkością poruszają się pociągi po swoich torach. Pewnie niejedna osoba dorosła przyzna się teraz do tego, że w czasach dzieciństwa, kiedy to z mamą i tatą podróżowało się pociągiem, z równie dużą uwagą obserwowało się konduktora, który z groźną miną zawsze sprawdzał bilety. Tak, aby wyłapać wszystkich gapiów, jacy chcieli podróżować za darmo. Pewnie niejednemu zamarzyło się to, aby w przyszłości także być taką osobą. Istnieje możliwość tego, aby dołączyć do grona konduktorów, jeżeli ukończy się odpowiedni kurs.

Czym jest kurs na konduktora?

Jest to szkolenie, które pomaga nie tylko przybliżyć pracę konduktora. Jest to nabycie odpowiednich umiejętności, dzięki czemu osoba, która będzie chciała zostać członkiem takiej drużyny, będzie wiedziała z jakimi obowiązkami zawodowymi będzie się stykać.

Chodzi bowiem nie tylko o samo sprawdzenie biletów, ale np. posiadanie umiejętności, jeżeli chodzi o reagowanie w przypadku niecodziennych sytuacji. Nie potrzeba mieć specjalnego wykształcenia, jakie związane jest z transportem kolejowym, aby móc zapisać się na taki kurs. Jeżeli ktoś jednak ukończył szkołę średnią i ma tytuł technika kolejowego, to ma większe szansę na to, aby dołączyć do grona kursantów.

Ile kosztuje kurs na konduktora?

Tutaj niektóre osoby czeka wielki zawód, ponieważ koszt samego szkolenia to od 4 do 5 tysięcy złotych.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie są to jedyne koszty, z jakimi można liczyć się, jeżeli chodzi o tą kwestię. Trzeba będzie bowiem zapłacić z własnej kieszeni za badania lekarskie oraz za możliwość przystąpienia do egzaminu. Jeżeli bowiem egzamin nie zostanie zdany, nie ma szans na to, aby móc pracować na stanowisk konduktora.

Skoro już mowa o badaniach lekarskich, to należy dodać, że nie każda osoba ma szansę na to, aby zostać konduktorem. Osoby, jakie na co dzień mają do czynienia np. z wadą słuchu lub z niedosłuchem, mogą otrzymać zakaz wykonywania pracy na stanowisku konduktora, a nawet w innych sektorach kolei. Zanim ktokolwiek wykupi taki kurs, powinien dowiedzieć się w pierwszej kolejności, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do pracy na kolei.

W PKP Intercity oferowany jest darmowy kurs na konduktora. Jednak na ten czas podpisywana jest z nimi umowa zlecenie.

Zmiany w 2023

Wielu może jednak obawiać się tego, że praca na stanowisku konduktora to zagrożenie dla zdrowia i życia. W pewnym sensie ma się rację. Tym bardziej że nigdy tak naprawdę nie można być pewnym tego, na jakich tak naprawdę pasażerów się trafi. Jednak rok 2023 ma w tym względzie przynieść pewne zmiany. Konduktorzy, maszyniści, a nawet osoby, jakie na co dzień w sposób bezpośredni są powiązani z przejazdami komunikacją miejską, mają być chronieni w taki sam sposób jak policjanci.

Jest to pozytywna zmiana, która oczekiwana jest przez ogromną ilość osób. Jeżeli pasażer dopuści się nieuzasadnionej napaści na konduktora, będzie przysługiwać mu ochrona z mocy prawa. Co ciekawe, w przypadku bardzo poważnych napaści, gdzie może dojść np. do uszczerbku na zdrowiu, karą może być nawet więzienie dla osądzonego w postaci 12 lat. Nie trzeba więc obawiać się tak mocno pracy konduktora, ponieważ zmiany w przepisach prawa wiele osób na pewno weźmie sobie do serca.

Ile trwa kurs na konduktora?

Aby ukończyć taki kurs należy przeznaczyć około trzech miesięcy. Tyle średnio trwa taki kurs. Czy opłaca się poświęcić ten czas? Wszystko już tak naprawdę uzależnione jest od danej osoby, czy „widzi się” ona na takim stanowisku. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że jest to prac w ciągłym ruchu, która także związana jest z częstymi wyjazdami poza dom. Nie można także zapomnieć o tym, że ma się do czynienia z nieuregulowanymi godzinami pracy.

Nie jest powiedziane, że zawsze wyjdzie się o planowanej godzinie z pracy. Z drugiej jednak strony, jest ogromna ilość osób, która właśnie odnajduje się na tego typu stanowiskach i bycie konduktorem sprawia im wielką przyjemność. Może więc warto faktycznie poświęcić czas na ten kurs.