Podróżowaniem pociągiem jest dla wielu osób bardzo wygodne. Tym bardziej że nie trzeba obawiać się korków, jakie niekiedy widać na autostradach, a którym długość może przyprawić o dolegliwości w postaci bólu głowy. Nie ma nic złego w podróżowaniu pociągiem. Warto jednak do tego podejść w nieco bardziej świadomy sposób. Czy ktoś kiedyś zdał sobie sprawę z tego, co tak naprawdę oznacza skrót PR, który często można spotkać na tablicy rozkładu? Oto kilka słów wyjaśnienia dla tych najbardziej ciekawskich osób.
Pociąg PR co to znaczy?
PR to skrót od Pol i regio. Jest to jeden z największych przewoźników, który istnieje na rynku już od 2001 roku. Oto firma, która dociera do mniejszych i większych miejscowości, zapewniając przewozy regionalne. Z ich strony można liczyć na wygodną i komfortową podróż. Tak, aby każdy paser wiedział, że bez trudu dotrze do wybranego przez siebie celu. Szacuje się, że po polskich torach, każdego dnia porusza się ponad 1600 pociągów, jakie należą do tego przewoźnika.
Oficjalna nazwa Polregio funkcjonuje dopiero od 2017 roku. Jakie dokładnie trasy obsługuje PR? Niezbędne informacje znaleźć można na stronie. Przy tej okazji można sprawdzić oferty, jakie regularnie kierowane są do pasażerów, dzięki czemu w wielu przypadkach będzie można mniej zapłacić za poszczególne bilety, np. Wspólny Miesięczny, Dolnośląski Bilet Weekendowy, Przejazdy Grupowe w Województwie Pomorskim.
Czym jest kategoria handlowa pociągów PR?
Niekiedy na tablicach spotkać się można ze skrótem IR lub nazwą Interregio. Niewiele osób wie, że jest to tak naprawdę nazwa, która kojarzona jest z Polregio. Okazuje się bowiem, że jest to osoba kategoria handlowa, właściwie nazywana komercyjną. Nie spotka się jej w całej Polsce i tyczy się ona tak naprawdę wybranych regionów. Jest to ta kategoria pociągów, jakie mają ograniczone postoje. Nie wpływa to jednak na drastyczne podwyższenie cen za bilet. W głównym zamierzeniu IR ma po prostu pozwolić na to, aby do wybranych miejscowości dotrzeć szybciej. Polregio pozwoliło sobie na uruchomienie IR na życzenie samorządu wielkopolskiego i łódzkiego. Zgodnie z danymi, które zostały opublikowane w styczniu 2022 roku, pociągi tego typu można było spotkać na trasie: Warszawa Główna-Łódź Fabryczna, Warszawa Główna- Poznań Główny.
Osoby, które na bieżąco obserwują koleje i sprzedaż biletów jednoznacznie przyznają, że sprzedaż biletów na te przejazdy każdego roku się zwiększa. Polacy przekonali się do tego, że można jechać tanio, szybko i wygodnie pociągami.
Co wprowadziły Przewozy Regionalne do życia pasażerów?
Na to pytanie powinni tak naprawdę odpowiedzieć pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z możliwości, jakie zapewnia ta firma. Czy powstanie Przewozów Regionalnych miało wpływ na ich życie, czy też nie?
Całkiem możliwe, że wiele osób utrzyma ocenę neutralną. No cóż, ciężko tak naprawdę wypowiadać się o czymś, jeżeli ktoś do tej pory nie korzystał z takich przejazdów. Jednak nie zabraknie takich osób, jakie w sposób pozytywny będą wypowiadać się o pociągach tego typu, ciesząc się z wygody i komfortu, na jaki można liczyć na każdym kroku. Nie ma co ukrywać, ale Polregio od samego początku na pierwszym miejscu stawiało swoich pasażerów, chcąc zapewnić bezpieczny przewóz.
Dzięki Polregio można korzystać z wielu połączeń, jakie są w stanie ułatwić dojazd nie tylko do dużych miast, jakie były wymienione powyżej, ale także w przypadku tych mniejszych miejscowości. Już nie trzeba złorzeczyć na los, że po drodze czeka na człowieka ogromna ilość przesiadek, ponieważ PR zapewnia dojazd bezpośredni.
Do tego można liczyć na atrakcyjne ceny za bilety. Nie tylko, jeżeli mowa o promocjach cenowych, ale także zwykłych biletach. Skoro już mowa o zniżkach, to dodatkowo można także wymienić np. Bilety Okresowe, Regiokarnet, Bilety Dobrych Relacji, Bilet Warszawski z Polregio i wiele innych. Trzeba więc przyznać, że ma się do czynienia z przewoźnikiem, który na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro swoich pasażerów, aby zapewnić im maksymalny komfort.